C2C

poniedziałek, maja 16, 2005

AJAX - artykuły, problemy i inne...

Maciej Strzelecki przetłumaczył dla polskiej Wikipedii ciekawy artykuł odnośnie XMLHTTP, który to (cyt. z artykułu) „jest zbiorem programistycznych interfejsów aplikacyjnych, które mogą być używane przez JavaScript, JScript, VBScript oraz inne języki skryptowe przeglądarek internetowych do przekazywania XML lub innych danych do oraz z serwera internetowego używając protokołu HTTP.”

W skład XMLHTTP wchodzi między innymi XMLHttpRequest, który to obiekt wykorzystywany jest w technologiach AJAX. Maciej wspomniał o przeglądarkach, które obsługują bądź nie obsługują AJAX, na forum.php.pl spotkałem się również z krótkim testem na temat owej obsługi. Więc – z pewnością jest to IE od wersji 5.0, z pewnością jest to Mozilla od w. 1.0, Apple’owskie Safari od w. 1.2 oraz (tutaj pewność jest mniejsza) – Opera 8.0. Ja używam Opery i niestety czasami przeglądarka zachowuje się dziwnie, choć powinno to wyglądać normalnie – w końcu Opera tworzy obiekt ActiveX – identycznie jak w przypadku IE. Dziwne.

Co do innych informacji – istnieje biblioteka AJAX dla środowiska ASP .NET. Wiem to już od jakiegoś czasu, ale z informacją tą wyprzedził mnie na swoim blogu Michał Chaniewski, więc wypadało by również u mnie zamieścić owy odnośnik.

PS. W najbliższym czasie ciąg dalszy dywagacji CMS’owych.

Odnośniki :

1 komentarz:

eMPa pisze...

'Praca z AJAX'em, czystym relaxem :)' - i jeszcze jeden ciekawy link: http://weblogs.asp.net/mschwarz/ dla programujacych w .NET.