C2C

piątek, maja 13, 2005

AJAX - do czego stosować?

Obiecałem sobie napisać kolejne artykuły na temat AJAX-a, tymczasem z powodu braku czasu, będę musiał przełożyć ten zamiar na sobotę i niedzielę. Nadal jestem pod wrażeniem, powoli myślę o kolejnych projektach.

Teraz tylko takie drobne przemyślenia.

Na grupie php pewna osoba zdecydowała się dla ‘testu’ przekonwertować swoją stronę na AJAX (a raczej napisać ją wykorzystując te najnowsze technologie). Strona dotyczy Wrocławskiego osiedla Sępolna i jest oprócz technologii również bogata w treść. Eksperyment eksperymentem – całość ładuje się rzeczywiście bardzo szybko (jak trafnie to określił jeden z moderatorów php.pl – „jak z localhosta”) i sprawnie, ale mimo wszystko pokazuje również, że AJAX jest zdecydowanie technologią przeznaczoną do stron typowo komunikacyjnych. Ostatnio coraz bardziej interesuje się platformami interaktywnymi, i tutaj dopiero, moim skromnym zdaniem oczywiście, AJAX pokazuje naprawdę w pełni swoje możliwości (haha.... można powiedzieć, że jeszcze nie odkryte możliwości).

Dla przykładu chciałbym zademonstrować kilka ciekawych zastosowań. Dynamiczna wizytówka pokazuje w jak łatwy i przyjemny sposób można tworzyć formularze na stronach www. Drugi przykład to chat. „Strona jest dyskusją” – to mi ciągle siedzi w głowie (dzięki Michał za tą myśl, na serio jest piękna). A nikt nie lubi czekać w nieskończoność, aż załaduje się witryna, nikt nie lubi odświeżać, nikt nie lubi chodzić po wolnych, przeciążonych serwerach. AJAX, oprócz wygody daje moim zdaniem porządnego „kopa” w kierunku optymalizacji działania stron. To również bardzo ważne.

Jutro i pojutrze postaram się napisać dużo więcej odnośnie AJAXu, odnośnie XMLHttpRequest (może pokuszę się o jakieś małe wyjaśnienie terminu, dla osób wiedzących o tym nieco mniej) oraz o platformach interaktywnych – czyli przyszłości internetu. Tymczasem zapraszam do dyskusji.

1 komentarz:

Landon pisze...

Moim zdaniem ajax jest dobry ale nie do przesady...

Większość ludzi co dorwali ajax zaczyna wszystko w nim robić moim zdaniem to jest złe lepeij zastosować phpi dodać dodatki w ajax to jest wtedy o wiele ciekawsze