C2C

wtorek, maja 10, 2005

AJAX w przykładach

Zastanawiałem się dziś przez cały dzień, jak wielkim krokiem w stosunku usprawnienia funkcjonalności i użyteczności stron internetowych jest AJAX. Myślę, że ogromnym. W dobie gdy „witryna internetowa jest konwersacją” (myśl zaczerpnięta z bloga Michała Chaniewskiego), AJAX jest jakby spoiwem doskonałym. Rysunki na witrynie internetowej Jesse Jamesa Gerretta dobitnie ukazują zalety technologii asynchronicznej. Przedstawię dwa przykłady wykorzystania AJAX’a – jeden prościutki, drugi nieco bardziej skomplikowany.

Przykład I
Załóżmy iż Pan X-iński chciałby na swojej witrynie zamontować prosty kalkulator realizujący działanie sumy. Trzy okienka tekstowe – jedno na pierwszą liczbę, drugie na drugą oraz trzecie – wynikowe. Załóżmy, że kaprysem Pana iksińskiego jest to, iż wszystkie wpisywane przez użytkowników działania będą zapisywane w pliku tekstowym na serwerze. Sposób wykonania owej czynności w technologii asynchronicznej byłby następujący – albo czasowe odświeżanie strony, reagujące na wpisywane przyciski, albo przycisk OK., który sumował by dwie liczby i wypisywał sumę, dodając jednocześnie odpowiedni wpis do pola tekstowego. Skomplikowane. W technologii AJAX nie potrzeba ani odświeżania, ani drugiego przycisku. Dzięki XMLHttpRequest dane mogą być zapisywane bezpośrednio.

Przykład II
Załóżmy że Pan X-iński robi portal młodzieżowy, gdzie każda osoba miała by określić swoje pochodzenie. Dla ułatwienia dodajmy iż portal jest Polski (potrzebne są więc wszystkie miasta), ale użytkownik nie może wpisać „byle czego”. Miasto musi być ściśle określone, tak aby inni mogli się z nim komunikować. W technologii asynchronicznej byłaby to zapewne przydługawa, zajmująca wiele pamięci lista (dodajmy, że niewygodna w użyciu). Lepiej byłoby zrobić auto uzupełnianie i sprawdzanie poprawności danego miasta. W technologii XHTML + JS musiałaby to być wielka tablica umieszczona bezpośrednio w kodzie naszej witryny – tablica, którą użytkownik musiałby ściągać za każdym razem. Aż strach pomyśleć, gdybyśmy robili listę miast w kilku krajach! Horror! Technologia AJAX przychodzi nam z pomocą – lista przechowywana jest na serwerze, a miasta używane do auto uzupełnienia znajdują się na nim właśnie, a nie w kodzie witryny. Olbrzymia oszczędność pamięci, mniej skomplikowany kod, dużo większe możliwości.

Podane przeze mnie przykłady nie są bynajmniej moim wymysłem – podejrzałem je i spisałem ze stron poświęconych AJAX’owi. Na dziś koniec – powiem tylko, iż moim zdaniem AJAX jest przyszłością. Jest to technologia (a raczej zbitek technologii) w fazie eksperymentalnej i do końca nie wiadomo, czy w przyszłości całość będzie wyglądała dokładnie tak samo jak obecnie (może pojawi się jeszcze jakieś dodatkowe spoiwo) i czy nazwa AJAX stanie się standardem. Nie wiadomo. Wiem tylko jedno – warto zainteresować się AJAX’em już dziś.

4 komentarze:

michu pisze...

Wojtek o Ajaxie @ dotnet.blog.pl

Anonimowy pisze...

porównujesz do technologii asynchronicznej ... AJAX (A-asynchroniczne)

Anonimowy pisze...

I found some search engines.
But i dont understand the type it.

[url=http://levitra.bitrxdata.info ]levitra [/url]
[url=http://webraindor.info/wiki/phentermine][b]phentermine[/b][/url]
[url=http://carisoprodol.virtualrxenc.info][b]carisoprodol [/b][/url]

Anonimowy pisze...

Best flower for you girlfriend
[url=http://levitrworld.info][b]BEST FLOWER [/b][/url]

[url=http://soma.eneye.info][b]soma[/b][/url] or here [url=http://webraindor.info/wiki/phentermine][b]phentermine[/b][/url]