C2C

poniedziałek, maja 09, 2005

Wieści z branży IT

Niebezpieczny Firefox
Kolejne luki krytyczne w Mozilli. Pierwsza wiąże się z IFRAME, druga z instalacją dodatków. Obydwie umożliwiają dostęp do komputera, kody źródłowe programów, które to umożliwiają można znaleźć w internecie. Rada Secunii – wyłączyć JavaScript, wyłączyć opcję instalacji oprogramowania przez strony internetowa. Moja rada – przenieść się na Operę lub poczekać do kolejnej aktualizacji FF.

Odnośniki :
artykuł Secunii
oficjalny komunikat mozilla.org

AJAX – z czym to się je?

Asynchronous JavaScript & XML – AJAX, pojęcie wprowadzone po raz pierwszy przez Jesse Jamesa Garretta. Dawniej (i jak by na to nie patrzeć – obecnie również) budując witryny używaliśmy języków skryptowych server-side (np. PHP) oraz client-side (np. HTML czy JavaScript). Aby jakiekolwiek dane na serwerze zostały zaktualizowane, należało najpierw je tam wysłać. Koniec z tym! Teraz przeglądarka internetowa, za pomocą obiektu XMLHttpRequest sama, bez odświeżania, wymienia z serwerem potrzebne informacje.

AJAX nie jest czymś kompletnie nowym, w pełnym tego słowa znaczeniu. AJAX to bardziej pojęcie, charakteryzujące odpowiedni sposób użycia i wykonywania nowych i starszych technologii – XML oraz JS, które w połączeniu z XHTML, CSS, obiektowym modelem dokumentów (DOM) oraz językiem server-side (PHP czy ASP) – tworzą mieszankę zaiście wybuchową – jakby nowy krok ku interakcji na stronach internetowych.

Technologię AJAX najlepiej widać na przykładach – począwszy od najnowszych serwisów firmy Google – takich jak Google Mail, Google Sugests, Google Maps czy Orkut, aż na wyszukiwarce Amazonu – A9 czy serwisie foto-share flickr.com.

zachęcam do przeczytania tego artykułu w portalu php.pl (wersja polska oczywiście...) – znajdziecie tam szerszy zasób informacji oraz użyteczne odnośniki.

Hmm... jutro chyba dopiszę więcej ciekawych rzeczy o Ajaxie, bo zaczyna mnie to wciągać.

PS. Fajny sampelek XMLHttpRequest.

2 komentarze:

matid pisze...

Mała poprawka. AJAX to nie
Asynchronic Java & XML – AJAX a Asynchronic JavaScript & XML.

Wojtek pisze...

Konkretnie to "Asynchronous JavaScript & XML", ale dziękuje za poprawkę. Zaraz zrobię korektę.